Ohojevski prevrat proti uveljavljenemu antropocentričnemu pogledu na svet naj bi zajel vse plasti prebivalstva. Zato sta Marko Pogačnik in Iztok Geister – Plamen leta 1967 zasnovala slikanico »Steklenica bi rada pila«, ki je bila namenjena otrokom, mladostnikom namenjeni strip »Svetloba teme« in knjigo za odrasle »Pegam in Lambergar«. Prevrat je temeljil na novem načinu uzrtja stvari: predmeti v slikanici se osamosvojijo v duhu reizma in v doseženi avtonomnosti delujejo na ravni subjektov.
Iz rokopisa je razvidna prvotna zamisel, naj bi slikanica ne temeljila zgolj na tipični ohojevski risbi. Vsaka druga stran rokopisa namreč vsebuje legendo, ki razloži barve na predhodni strani narisanega predmeta in okolja, v katerem se nahaja. Rezultat naj bi bila otroška pobarvanka. Poleg tega je na isti strani še enkrat napisano besedilo z velikimi tiskanimi črkami. Avtorstvo je potrdil Marko Pogačnik.
Slikanica "Steklenica bi rada pila" naj bi izšla pri založbi Mladinska knjiga, vendar se je rokopis tam izgubil med neobjavljenimi rokopisi. Pozneje je fotokopijo rokopisa, ki pa ni identična opisani delovni verziji rokopisa, med svojimi listinami našla Zvona Ciglič. Knjiga je izšla 36 let po nastanku, leta 2003, v samozaložbi Sv. Antona.
Opazna razlika med delovno verzijo in rokopisom, po katerem je bila natisnjena knjiga, je poleg barvnih napotkov še v dodatnih dveh straneh. Listov, ki sta označena 11-1 in 18, v knjižni izdaji ni. Gre za variaciji objavljenih ilustracij.
Tekst: Ana Mizerit
Mere
28.8 x 20.7
Fizični opis
Ročno izdelani osnutek za poznejšo izdajo Steklenica bi rada pila. Risba Marko Pogačnik, besedilo I. G. Plamen. Rokopis in prostoročna risba sta enostranska, na papirju formata A4. Osnutek obsega 55 strani. Risba s kemičnim svinčnikom in barvnim svinčnikom. Besedilo z nalivnim peresom in kemičnim svinčnikom. Napisi s svinčnikom. Signature ni.